books-1168299_960_720

Metro 2033 – przyszłość czy fikcja?

Wiele doskonałych książek nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie determinacja i nieugiętość ich autorów. Tak również było w przypadku Metra 2033 Dmitrija Głuchowskiego. Pierwsza wersja powieści została odrzucona przez wszystkich rosyjskich wydawców, autor postanowił więc opublikować ją za darmo w Internecie.

 

Przetrwać w moskiewskim metrze

 

Strona, na której pojawiła się książka, szybko stała się niezwykle popularna, a czytelnicy chętnie dzielili się z autorem swoimi uwagami. Ostatecznie, kiedy odkryto fenomen Metra, książka ukazała się w wersji drukowanej i sprzedała w ilości ponad 250 000 egzemplarzy. Przez wielu krytyków została już uznana za pozycję kultową.

 

Metro 2033 jest niezwykle świeżą i oryginalną powieścią postapokaliptyczną, rozgrywającą się w głównej mierze pod ziemią – w moskiewskim metrze. Stanowi ono jedyny schron dla mieszkańców miasta, które, jak wiele innych, zostało zniszczone w wyniku globalnej wojny nuklearnej. Ze względu na utrzymujące się promieniowanie, warunki na powierzchni przestały się nadawać do życia. Ponadto, w wyniku różnego rodzaju mutacji, nowymi lokatorami Moskwy stały się różnego rodzaju monstra i poczwary, śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka.

 

Historia o moralności

 

W książce towarzyszymy młodemu Artemowi, który posiadając niezwykle ważną informację, musi się dostać niemal na drugi koniec metra, aby zapobiec zagładzie całej społeczności. Mimo, iż Metro 2033 jest powieścią fanstastyczno-naukową, w której nie brak również elementów czysto fantastycznych, w książce nie zabrakło miejsca na morał oraz czysto egzystencjalne przemyślenia. Głuchowski pragnął podkreślić, iż człowiek powinien w swym życiu jasno określić cel i misję, którą ma do wykonania zarówno jako jednostka, jak i cały gatunek ludzki. Autor wielokrotnie wspominał, iż powieść jest wynikiem jego rozważań na temat życia na Ziemi po globalnej katastrofie oraz jej wpływu na zmianę moralności u ocalałych ludzi.

 

Tajemnice metra

 

Metro 2033 trzyma w napięciu także ze względu na świat przedstawiony. Metro jest mroczne, metro jest tajemnicze, metro jest straszne i mało kto przemierza jego korytarze w pojedynkę. Mimo, iż ludzie żyją w metrze już od wielu lat, nikt nie poznał wszystkich jego tajemnic. Metro jest również niejednolite – niektóre stacje są jasno oświetlone, wesołe i pełne życia, inne natomiast przenika mrok i wypełnia beznadzieja. Czytelnik pragnie odrywać wszystkie zakamarki i poznawać wszystkie elementy skomplikowanej historii podziemnego państwa. Wszystko to sprawia, że Metro 2033 to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów science fiction. 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>